هر مویی محکوم به ریزش است

ریزش مو
ارسال شده توسط: امیر صدرایی نظرات: 0

دکتر حیدر مسجدی، متخصص پوست و مو بیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار ایونا درخصوص علل شایع ریزش مو اظهار کرد: در ارتباط با ریزش مو علل گوناگونی وجود دارد و این ریزش میتواند از سن کودکی یا بعد از مرحله بلوغ آغاز شود. همچنین آندروژنتیک (مسائل هورمونی و مسائل ژنتیکی) نیز می تواند در این موضوع موثر تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه ریزش مو حالت های مختلفی دارد، گفت: ریزش آندروژنتیک یعنی ریزش کلی موها که عمدتا در منطقه قدام سر اتفاق می افتد. ریزش سکه ای که می تواند بر اثر بیماری های خود ایمنی و در اثر بیماری های غدد یا اتفاقات ناگهانی مانند استرس ناگهانی، سوختگی، آسیب تروما و جراحی رخ دهد.

دکتر مسجدی یادآور شد: به دلیل اینکه ریزش مو دارای علل متعددی است، روش های درمان آن نیز متفاوت خواهد بود. ولی نکته ای که در این راستا بسیار مهم می باشد این است که بدانیم همواره پیشگیری مهم تر از درمان است. هر مویی محکوم به ریزش است، مو دارای عمر است و جایگزین آن موی جدید رشد می کند. اما این ریزش ها اگر بیش از حد باشد میتواند علل بیماری زایی، فیزیکی و یا شیمیایی باشد. مانند استفاده از برخی مواد آرایشی، رنگ مو، سشوار داغ. همانطور که این موارد به ساقه مو آسیب می زند می توانند به ریشه مو نیز آسیب وارد کنند و پیازچه مو پیش از موعد خود سست شده و منجر به ریزش شود. بنابراین؛ باید کاری کنیم که این ریزش کاهش یابد. برای درمان ریزش مو روش های مختلفی وجود دارد مانند درمان های موضعی، تزریقی، استفاده از مکمل ها، ویتامین ها و تغذیه مناسب که نقش موثری در برطرف کردن آن و یا متوقف کردن داشته و اجازه میدهد که رویش مو کار خود را انجام دهد.

متخصص پوست و مو بیمارستان مسیح دانشوری متذکر شد: به برخی از ریزش‌های آندروژنتیک طاسی سر نیز گفته می شود زمانی که این ریزش متوقف شد و هیچ مویی جایگزین آن نشد، بهترین روش کاشت مو خواهد بود. این روش ترجیحا برای افرادی با سنین بالای ۳۰ انجام می شود به شرطی که ریزش متوقف شده باشد و ما بتوانیم از بانک موی شخص که در پشت سر اوست مو برداشته و کاشت انجام داد.

وی در ارتباط با درمانی موضعی ریزش مو تصریح کرد: درمان موضعی روشی است که از ترکیب چند داروی موثر به صورت محلول یا تزریقی استفاده می شود و فرآیند رویش مو را تحریک کرد تا ریشه مو جان بگیرد. موهایی که به این طریق رشد می کنند تاحدودی موهای قوی و مستحکمی هستند. برای تغذیه نیز باید انواع ویتامین ها و ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین A، B، Kو همچنین مجموعه ویتامین B و برخی از مکمل های غذایی و برخی از ریزمغذی ها مثل زینک، روی، مس، سلنیوم، آهن و مولتی ویتامین ها بهره گرفت که در رشد مو اثربخشی بیشتری داشته باشد.

تاثیر کرونا در ریزش مو

دکتر مسجدی درباره تاثیر کرونا در این موضوع به خبرنگار ایونا گفت: درواقع یکی از علل اصلی ریزش مو اتفاقات ناگهانی و آسیب هایی است که باعث وارد کردن شوک به بدن می شود. به همین جهت مقداری از تغذیه موها کاسته شده و در نتیجه ممکن است فرآیند آن پیش از موعد برای برخی افراد رخ دهد.

وی در پایان افزود: هر مو چند فاز دارد؛ ریزش، استراحت و رویش. زمانی که یک شوک به بدن وارد می‌شود ممکن است موهایی که هنوز فاز ریزش آنها اتفاق نیافته به دلیل شوک و عدم خون رسانی مناسب بریزند؛ چراکه بدن کاملا مشغول مبارزه با ویروس است در نتیجه ممکن است موی سر ریزش پیش از موعد داشته باشد که این برگشت پذیر است. یعنی زمانی که فرد سلامتی خود را بازیابد و وضع عمومی او بهتر شود رشد مجدد مو آغاز خواهد شد. که در این راستا با تجویز پزشک گاهی مکمل های غذایی داروها و شامپوهایی نیز برای رویش مجدد مو تجویز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوای کپی رایت!